Zakaj ljudje, ki imajo sladkorno bolezen, potrebujejo več magnezija?

Po zadnjih podatkih Diabetes Atlasa je bilo leta 2015 na svetu 415 milijonov odraslih z diabetesom. Število naj bi se po ocenah do leta 2040 zvišalo na 642 milijonov bolnikov oziroma deset odstotkov odraslega prebivalstva. Po predvidevanjih se bo v Afriki število diabetikov do leta 2040 podvojilo.

V Sloveniji je okrog 125.000 ljudi z diagnozo sladkorne bolezni. Delež prebivalcev s sladkorno boleznijo s starostjo narašča, tako jo ima 22,2 % prebivalcev, starejših od 75 let, in 16 %, starih od 65 do 74 let.

Zakaj bi diabetiki v svojo prehrano morali dodajati magnezij?

Raziskave so pokazale, da ima veliko diabetikov v primerjavi z ljudmi z zdravo presnovo nizko raven magnezija.

Strokovnjaki menijo, da so za to trije razlogi:
• Bolniki z diabetesom imajo v prehrani premalo magnezija. Prisoten je predvsem v žitaricah, stročnicah in oreških. To so živila, ki se jim diabetiki večinoma izogibajo.
• Zaradi spremenjenega delovanja ledvic izločajo diabetiki še več tega življenjsko pomembnega minerala.
• Magnezij je tisti, ki uravnava celične dogodke, udeležene v vnetja.

Poleg tega danes vemo, da prenizek vnos lahko prispeva k inzulinski rezistenci. Pomanjkanje lahko torej negativno vpliva na tveganje za diabetes.

Glede na to, da ima magnezij pomembno vlogo pri presnovi krvnega sladkorja, naj sladkorni bolniki še posebej skrbno spremljajo in preverjajo svojo dnevno oskrbo z njim. Raznolika hrana z veliko zelene zelenjave je najboljši način, včasih pa je treba tudi poseči po magnezijevih pripravkih.

Vir: diabetes.si