Kislinsko-bazično ravnotežje pri ženski in moškemu

Razlika pri regulaciji kislinsko-bazičnega ravnotežja pri ženski in moškemu

O problematiki kislinsko-bazičnega ravnotežja in njegovemu pomenu za zdravje človeka je objavljeno že precej prispevkov, vendar ne obstaja dovolj informacij o načinu delovanja mehanizmov razstrupljanja in razkisanja pri moškemu in ženski.

V naravi človeka lahko opazimo razlike med obema spoloma tudi v skoraj nepomembnih lastnostih kot je potenje, ki je pri ženski drugačno kot pri moškemu. Značilno za ženski pot je, da ima drugačen vonj od moškega ravno zaradi različnih mehanizmov izločanja odvečnih kislin iz telesa. Prav tako je velika razlika med obema spoloma v laseh, ki pri moškemu izpadajo, pri ženski pa ne. Po opazovanjih obnašanja obeh spolov gre v osnovi za razlike v regulaciji in vzdrževanju kislinsko-bazičnega ravnotežja pri obeh spolih.

Človeško telo prihaja dnevno v stik s številnimi strupi in kislinami, ki jih mora nevtralizirati in izločiti iz telesa, da bi se ohranilo kislinsko-bazično ravnotežje in ohranilo zdravje.

Problematika porušenega kislinsko-bazičnega ravnotežja, zaradi načina življenja in prehrane je postala v celostni medicini zelo pomembna, saj je osnova za uspešno zdravljenje vseh kroničnih obolenj. Vse telesu strupene snovi in višek kislin prihaja v človeško telo ne samo s hrano, temveč tudi iz okolja, onesnaženega zraka, pitne vode, amalgamskih zalivk, cepiv, kemikalij v oblačilih in različnih gradbenih materialov (tepihi, zidne barva itd), kemičnih zdravil itd. Prav tako povzročajo zakisanje negativna čustva, stres, strah in jeza, ki spremenijo biokemijo naših telesnih tekočin in tkiv, zato so se do danes ohranili pregovori kot :« ali se držiš kislo ali imaš skisane možgane«.

Človeško telo se mora dnevno boriti proti kislinam, jih nevtralizirati in izločati na različne načine, z urinom, blatom, potenjem in dihanjem. Zelo veliko vlogo pri razstrupljanju in razkisanju pa igrajo ledvica in jetra, ki potrebujeta poleg hranilnih snovi dovolj velike količine čiste žive vode, da lahko delujeta nemoteno.

Naše telo reagira na nenadno povečano koncentracijo kislin po zaužitju hrane, ki povzroča porast kislin kot so različne živalske beljakovine ali žitarice, beli sladkor ali Coca-cola (fosforna kislina) z razredčenjem telesne tekočine z vodo. Ta prva pomoč celotnemu regulacijskemu sistemu je relativno hitro in uspešno opravljena in ne predstavlja velike obremenitve za organizem v kolikor telo ni v pomanjkanju vode, kar je značilno danes za večino ljudi. Človeško telo potrebuje dnevno od 2 do 3 l vode (oz 30 – 35 ml/kg telesne teže) in sicer žive izvirske ali ionizirane vode, ki vsebuje visoko koncentracijo OH ionov, t.j. nosilcev bazičnosti. Za vodo je potrebno poudariti, da je mineralna voda z vsebnostjo ogljikove kisline neprimerna za nadomeščanje vode v telesu, ker še dodatno zakisa telo z ogljikovo kislino. Prav tako niso priporočljive za nadomeščanje izgubljene telesne vode tudi druge pijače kot so kava, čaj, sokovi, pivo in druge vrste pijač, ki so obremenjujoče za regulacijske mehanizme kislinsko-bazičnega ravnotežja.

Načini nevtralizacije kislin v telesu in vloga vode

Kolikor bolj so kisline, ki nastajajo v procesu presnove hranilnih snovi, razredčene, tem lažje jih telo nevtralizira. Za nevtralizacijo kislin uporablja človeško in tudi živalsko telo bazične mineralne snovi, ki se vežejo s kislinami v nevtralne soli. V idealnih pogojih se nevtralne soli lahko iz telesa izločijo, pri zadostnih količinah dnevno zaužite žive in aktivne vode. Še vedno je pojem vode v telesu za današnjega človeka nejasen, ker ne poznamo dovolj medcelično vodo, ki predstavlja 1/3 oz. skoraj 20 litrov od celotne količine vode in jo imenujemo limfo. 1/3 vode v telesu se nahaja znotraj vseh celic, imenovana celična voda, medtem ko se ostala voda nahaja v krvnem obtoku in organih (Slika 1).

 

Slika 1: Voda v človeškem telesu 

Limfa obdaja vse celice in vsebuje mineralne snovi, soli in beljakovine, medtem ko ima celična voda različno mineralno sestavo. Celična voda ima nalogo prenašati iz celice odpadne snovi, ki nastanejo pri produkciji energije v celicah preko celične membrane v limfo. Vodne molekule obdajajo vse molekule in celice v telesu s posebnim hidratnim slojem. Korejske raziskave o vodi kažejo, da obdaja voda vse žive beljakovine v telesu in da ima posebno kristalno strukturo s posebnimi fizikalnimi lastnostmi. Voda ima v telesu zelo spreminjajočo se strukturo, ker se spreminja v njeni sestavi in njenih fizikalnih lastnostih glede na sestavo okolja in tako optimalno opravlja naloge transporta, obrambe in prenašanja.

V primeru pomanjkanja vode v telesu in povečanega nabiranja odvečnih kislin, se nevtralizirane kisline v obliki različnih kompleksov soli in organskih snovi ne morajo več izločati iz telesa, temveč se odlagajo v vezivnem tkivu. Nevtralizirane kisline, ki se odlagajo v medceličnini in vezivnemu tkivu imenujemo odpadne snovi. Ko se vezivno tkivo zasiti z odpadnimi snovmi in jih ni več sposobno sprejemati, se le te začnejo odlagati tudi v sklepih, ki se kažejo v obliki različnih vrst vnetij sklepov, putike ali revmatoidnih obolenj sklepov.

Drugi problem poleg pomanjkanja vode v telesu se pojavi ob pomanjkanju bazičnih mineralnih snovi kot so kalcij, magnezij, natrij, kalij itd., pomembnih za nevtralizacijo kislin. Telo uporablja mineralne snovi za številne funkcije in ne more vseh uporabiti za nevtralizacijo, zlasti če jih dnevno ne dobi dovolj s hrano. V skrajni fazi pa telo uporabi vse razpoložljive bazične minerale za nevtralizacijo kislin, ker bi sicer prišlo do tako močnega zakisanja, da bi se ustavili osnovni procesi presnove in obnove važnih beljakovinskih molekul. Telo je izredno inteligentno in vključi v tej situaciji poseben program v sili in poseže po mineralnih rezervah telesa, ki jih predstavljajo: lasje in lasni koreni, nohti, zobje, koža, žile, hrustanec, vezivna tkiva (sklepne kapsule, tetive) in končno kosti skeleta.

Načini nevtralizacije kislin pri moških

Telo uporablja mineralne snovi iz njihovih depojev po določenem zaporednemu redu, ki je odvisen od pomembnosti funkcij življenjsko važnih organskih sistemov. Telo naj preje v primeru zakisanja uporabi mineralne snovi iz las, lasnih korenin in sicer tako, da se kisline zbirajo na mestih, kjer se sproščajo iz depojev mineralne snovi. Izpadanje las pri moških je ravno posledica izgube večjih količin mineralnih snovi iz lasišča in las v primeru kroničnega zakisanja. Med procesom nevtralizacije kislin telo odvzema lasišču hranilne snovi oz. minerale, ki vodijo v izgubo osnovne strukture kožnih tvorb, to je propadanja lasnih korenov in izpadanja oz. izgube las. Pri obsežnem propadanju lasnih korenov pride do izgube osnove lasišča in pojava pleše. Včasih so plešo pripisovali starostnemu procesu, danes pa je pogosto obsežno izpadanje las opaziti že pri mladih ljudeh v času polnega življenja in aktivnosti. Še posebej je pojav izgube las izrazit pri mlajših osebah, ki živijo zelo stresno življenje. Ravno pri poklicih, ki povzročajo v vsakodnevnem življenju veliko stresa, je potrebno posvečati veliko pozornosti dnevni izravnavi kislinsko-bazičnega ravnotežja.

Načini nevtralizacije kislin pri moških in ženskah

Žensko telo se obnaša popolnoma različno pri vzdrževanju kislinsko-bazičnega ravnotežja, saj se z razliko od moškega, ki mora pri zakisanju kisline takoj nevtralizirati in čim preje izločiti iz telesa. Ženske imajo prednost pri nevtralizaciji kislin oz. razkisanju v primeri z moškim, saj imajo ženske tudi na splošno daljšo življenjsko dobo. Žensko telo se enkrat mesečno med obdobjem ciklusa samo po sebi razstruplja med menstruacijo, ko se izločajo kisline in strupene snovi s krvjo. Sveta Hildegarda iz Bingen-a govori o »slabih telesnih sokovih«, ki jih žensko telo izloča med menstruacijo. Žensko telo mora nevtralizirati veliko manj kislin, ker jih njeno telo odlaga v placenti, limfi in medcelični tekočini in enkrat mesečno izloči s krvjo. To je verjetno tudi vzrok, da se ženske manj potijo tudi med telesnim naporom in aktivnostjo in da ima pot tudi manj intenziven vonj. Značilno je, da ženske tudi ne izgubljajo las,vendar se ta prednost hitro spremeni pri ženskah, ki se poslužujejo hormonskih tablet proti nosečnosti, ali med nosečnostjo in v času menopavze ob prenehanju mesečnih krvavitev. V teh

situacijah se pri ženski prekine proces razstrupljevanja ob mesečnih krvavitvah. Pri ženskah, ki redno uživajo kontracepcijske tablete se sicer ohranijo mesečne krvavitve, vendar pride do popolnoma spremenjenega hormonskega stanja, kar ima za posledico tudi moteno oz. omejeno razstrupljanje. V tem stanju se mora žensko telo soočiti z enakimi problemi kot telo moškega, s tem da je njegovo telo na to vrstni mehanizem razstrupljanja navajeno in pripravljeno. Žensko telo, ki je nagnjeno k odlaganju kislih odpadnih snovi v medcelično tekočino, limfo in jih ob mesečnih krvavitvah izločiti, se v omenjenih situacijah znajde v popolnoma novem položaju pri vzdrževanju kislinsko-bazičnega ravnotežja.

Med nosečnostjo se vse odpadne snovi, kisline in druge telesu škodljive snovi izločajo preko krvnega obtoka v nerojenega otroka. V skrajnih pogojih se močno spremeni ph vrednost plodne tekočine. Pri obremenitvah matere s težkimi metali (amalgam, adjuvansi različnih cepiv itd), se velik delež prenaša na otroka, tako da so le-ti obremenjeni ob rojstvu s številnimi alergičnimi obolenji. Med nosečnostjo so potrebe matere po vseh hranilnih snoveh in mineralih močno povišane ne samo zaradi intenzivne rasti otroka, temveč zaradi nevtralizacije kislin, ki jih zaradi prekinjenih mesečnih krvavitev noseča mati ne mora izločati. V primerih, da med obdobjem nosečnosti mati ne zaužije dovolj mineralnih snovi, poseže njeno telo po telesnih rezervah kot so kosti in zobje. Iz ljudskih pregovorov se je tako ohranil poznan pregovor, »da vsak otrok stane mater en zob«, kar ima svoj globoki pomen ravno v omenjenem stanju nevtralizacije kislin in povečane potrebe po mineralih med nosečnostjo. V primeru, da ženska med nosečnostjo ni pozorna na primerno prehrano in dnevno korekcijo kislinsko-bazičnega ravnotežja v smislu uživanja primernih mineralnih dodatkov, se odvečne kisline in odpadne snovi odlagajo v področjih okrog kolkov, trebuha, nadlahteh, stegnih in zadnjice. Z razliko od moškega se pri ženski pogosto pojavi tudi celulit.

Spremembe v času mene

Žensko telo se mora v različnih obdobjih življenja soočiti z različnimi načini razstrupljanja in razkisanja in zlasti v času mene imajo ženske velike probleme, zaradi prenehanja mesečnih krvavitev in sprememb v hormonski regulaciji. Telo izbere druge načine reševanja problemov nevtralizacije kislin in odpadnih snovi, med katerimi sta značilno zadrževanje vode v telesu in vročinski navali, značilni v času menopavze. Za vročinske navale velja, da se med povišano vročino nevtralizirajo ali »sežigajo« škodljive odpadne snovi, podobno kot se dogaja pri povišani telesni temperaturi, ki povzroča tudi v fazi rasti kosti pri otroku intervalne pojave povišane telesne temperature. Med menopavzo se ženske potijo mnogo bolj kot v času pred njo, ker se telo na ta način razstruplja in razkisa preko kože kot je to pri moškemu že od začetka. Kolikor bolj se v tem obdobju polaga pozornost pretežno bazični prehrani, toliko manjše so težave pri ženskah v obdobju menopavze. Zadrževanje vode v telesu, ki se pogosto kaže v obliki celulita služi, da se z vodo obdajo vse odložene odpadne snovi in stalno razredčijo odvečne kisline v telesu. Zato v tem stanju nabiranja večjih količin vode ni priporočljivo ukrepati z nasilnim odplavljanjem telesnih tekočin z različnimi diuretičnimi zdravili, ker skuša telo vedno znova zadrževati vodo z namenom razredčitve odvečnih kislin. V teh primerih povečanega nabiranja vode v različnih predelih telesa je priporočljivo temeljito razstrupljanje in razkisanje telesa ob primerni bazični prehrani in uživanju dodatnih bazičnih mineralnih snovi. Tudi v tej fazi telo intenzivno uporablja svoje mineralne rezerve z namenom, da bi nevtraliziralo čim večje količine odvečnih kislin. V primeru, da telo ženske zaradi življenjskih navad ne prejme dnevno dovolj mineralnih snovi ali je celo žrtev neprimernih življenjskih okoliščin in škodljivih živil, telo uporablja svoje telesne rezerve na škodo telesnega zdravja. Posledica kronične zakisanosti in izrabe mineralnih rezerv v telesu so krčne žile, izpadanje las in osteoporoza kot najhujša oblika telesnega obolenja. Za ženske v tej starostni fazi po menopavzi je nujno potrebna dnevno bogata oskrba z mineralnimi snovmi, zaradi povečane dnevne potrebe tako za vzdrževanja mineralnega ravnovesja kot za nevtralizacijo odvečnih kislin. Povečano odlaganje odpadnih snovi in nevtraliziranih kislin v obliki soli v sklepih in vezivnemu tkivu ima za posledico različne oblike revmatoidnih vnetij sklepov ali celo putike. S primernim razstrupljanjem, bazično prehrano in mineralno oskrbo lahko preprečimo napredujoče oblike degenerativnih obolenj vezivnega tkiva in gibalnega aparata.

Preprečevanje pojava zakisanja z zunanjo in notranjo oskrbo z bazičnimi snovmi in živo vodo

Pri preprečevanju kroničnih obolenj značilnih za moškega in žensko je zelo pomembna oskrba telesa z dovolj velikimi količinami žive bazične vode in primerne prehrane, ki vsebuje bazična živila. Oba ukrepa sta popolnoma odvisna od posameznika, ki lahko spremeni svoj način in navade življenja. Zato je nujno potrebno uživati dnevno dovolj velike količine žive ali aktivirane vode (od 2-2,5 l na dan), pri prehrani pa je potrebno izbirati bazična živila in omejiti živila, ki povzročajo zakisanje kot so mesne beljakovine, koncentrirani ogljikovi hidrati,rafinirani sladkor, alkohol, nikotin. Nasprotno je priporočljivo uživati več kot 70% bazičnih živil kot so zelenjava, sadje, kaljena semena. Za vzdrževanje kislinsko-bazičnega ravnotežja ni nujno postati vegetarijanec, vendar je odvisno od količine dnevno zaužitih živil, ki zakisajo, kako lahko telo kompenzira presežek kislin. Tudi občasne presežke kislih živil lahko telo nevtralizira z dodajanjem bazičnih mineralnih snovi.

Za pospeševanje izločanja kislin preko kože kot največjemu izločevalnemu organu so priporočljive kopeli z bazičnimi solmi, ki poleg pospešenega izločanja kislin vzbujajo naravno maščobno zaščito kože. Posebno važno je izogibati se kislim kozmetičnim sredstvom, ki zavirajo izločanje kislin skozi kožo in povzročajo izsuševanje kože. S pomočjo bazičnih kopeli lahko izločamo aktivne kisline in nevtralizirane soli iz telesa, medtem ko je potrebno odložene in kristalizirane odpadne snovi najprej raztopiti in nato izločiti iz telesa. Za raztapljanje odpadnih snovi, ki jih telo kristalizira v medceličnem prostoru, vezivnemu tkivu in sklepih uporabljamo različne zeliščne čaje in nasičeno raztopino himalajske soli, ki jo dnevno v minimalnih količinah (čajna žlička) zaužijemo z vodo zjutraj na tešče. Človeško telo skuša ob prevelikih količinah zaužite rafinirane kuhinjske soli preprečiti njeno škodljivo delovanje tako, da jo veže z drugimi organskimi odpadnimi snovmi (sečnina itd.) in odloži v določenih delih telesa. Solna raztopina himalajske soli ob delovanju določenih zelišč (kopriva,vrbovi listi, praprot itd.) povzroča raztapljanje odpadnih kristaliziranih snovi, da se v raztopljeni obliki lahko izločijo iz telesa.

Pred razstrupljanjem odloženih in kristaliziranih odpadnih snovi je nujno začeti z razkisanjem telesa s pomočjo bazične prehrane in bazičnih mineralnih soli, da ne povzročimo prevelike obremenitve organov kot so ledvica, slinavka in jetra. Ko se odpadne snovi raztopijo, se sprostijo stare kisline iz odloženih odpadnih snovi in postanejo aktivne kot da bi sveže prišle v telo. V tem stanju povečanja kislin v telesnih tekočinah je potrebno zaužiti čim večje količine bazične vode z bazičnimi mineralnimi snovmi in pospešiti izločanje z bazičnimi kopeli. Na začetku moramo paziti, da se telo počasi privadi na razstrupljanje, da ne pride do hujših reakcij v obliki zastrupitve različnih škodljivih in telesu tujih snovi. Pri razstrupljanju težkih metalov (svinec,nikel, kadmij itd.) kot je izplavljanje amalgama je potrebna natančna kontrola in podpora izločevalnih organov kot so ledvica, ki so pogosto omejena v njihovem delovanju zaradi predhodnega dolgotrajnega zakisanja.

L.Krušič in A.Krušič-Kaplja